Doprava zdarma od 2200Kč

 +48 783 165 510

office@modernbhp.cz

Povolania, pri ktorých sa používa špecializované oblečenie

0
Povolania, pri ktorých sa používa špecializované oblečenie

Po tisíce let bylo oblečení jedním ze způsobů, jak vyniknout. Jinak se oblékal plebs a nejchudší lidé, jinak aristokracie a nejbohatší vrstvy společnosti. Obchodníci a řemeslníci si také vybírali oděvy jiným způsobem. Uniformy jsou již stovky let normou, především pro zástupce profesí spojených se službou úřadům. Osud specializovaných oděvů byl samozřejmě jiný. Přestože se například lékaři oblékali specifickým způsobem již ve starověkém Řecku, uniformy byly v armádě zavedeny až v 16. století. Dnes jsou uniformy a stejnokroje spojovány především s armádou, policií, hasiči nebo zdravotnictvím. Ukázalo se však, že speciální typy oděvů používá více profesí, než byste si mysleli. Podívejme se na několik z nich.

Lékař a zdravotní sestra


Tyto profese patří mezi první, které nás napadnou, když pomyslíme na uniformy. Tato tradice sahá až do starověkého Řecka, kde se lékaři a zdravotníci těšili velké úctě a respektu veřejnosti. Nošení trochu jinak střižených oděvů bylo pro mediky nejen znakem prestiže, ale také zákonem nařízenou povinností. Tradice, která pochází z vlasti hrdinů, se zachovala dodnes, i když v dnešní době je diktována i praktickými hledisky.

Veterinář


Často se zapomíná, že veterinář je také lékař. Proto jsou i veterináři, podobně jako pracovníci ve zdravotnictví, povinni nosit speciální oděv. Koneckonců čtyřnozí pacienti mohou přenášet život ohrožující zárodky a nemoci stejně jako lidé. Kromě toho je každý veterinární lékař vystaven působení léků. Proto se oblékání veterináře neliší od oblékání ostatních lékařů. Dobrým řešením je bunda nebo lékařská zástěra. Měla by především poskytovat odpovídající ochranu. Veterinář také potřebuje volnost pohybu, protože zvířata se často snaží uvolnit a uniknout zpod jehly.

Kosmetička a kosmetička


Další poměrně nesamozřejmou, ale stejně náročnou profesí, která vyžaduje specializované oblečení, je kosmetička. Estetická medicína je stále medicínou, kosmetičky a kosmetici se také starají o zdraví lidí, i když nemoci, s nimiž bojují, nejsou životu nebezpečné. Tito odborníci nejsou dámy, které svým klientům lakují nehty. Lékaři estetické medicíny nabízejí širokou škálu ošetření, často s použitím specifické škály prostředků a léků. V tomto případě speciální uniformy nejen poskytují ochranu, ale také ovlivňují vnímání kosmetičky nebo estetického lékaře klientem.

Kadeřnictví


Také kadeřníci a holiči nosí uniformy, zástěry a bundy. Tento oděv byl obvykle spojován s elegantnějšími holičstvími a dnes je spíše spojován se záběry z černobílých filmů, v nichž elegantně oblečený holič, nutně s nakrouceným knírem, pečuje o vlasy a vousy zákazníka. Tradice však zcela nevymřela a holiče a kadeřníky lze v zástěře vidět i dnes. Zástěra především chrání vlastní oděv kadeřníka před masou vlasů odstřižených zákazníkem a před potřísněním vlastního oděvu.

Cook


Je čas na jednu z nejneviditelnějších položek článku. Kuchaře si obvykle nespojujeme s uniformami, i když v představách většiny z nás se objevují v bílých zástěrách potřísněných rajčatovou omáčkou. Kuchyně je přece místem, kde se snadno objeví nejrůznější skvrny a zabarvení. Proto má kuchyňské oblečení především ochrannou funkci. Zástěry, které rády nosí všechny hospodyně, jsou také součástí oblečení kuchyňských pomocníků. Kuchaři naopak nosí speciální kuchařské haleny a kalhoty, často v kombinaci s vysokým kloboukem.

Specializované oděvy se používají v mnoha profesích, ale v tomto textu jsou uvedeny jen některé z nich. Ochranné funkce uniforem a zástěr využívají nejen lékaři, ale také zdravotníci, kteří potřebují specializované oblečení, které je praktické a zároveň stylové.

Přidat komentáře (0)

ned pon úte stř čtv pát sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
nahoru
Shop is in view mode
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy od home.pl