Které laboratoře nosí specializované oblečení?

0
Které laboratoře nosí specializované oblečení?

Laboratoře si obvykle spojujeme se skleněnými lahvičkami a baňkami různých velikostí, pokusy a skupinkou výzkumníků v bílých pláštích a ochranných brýlích. Svým způsobem je tato představa správná, protože velká část těchto zařízení jsou fyzikální, biologické nebo chemické laboratoře, kde se skutečně provádí výzkum, lékařské analýzy a experimenty. Existuje však mnohem více typů laboratoří, než by se mohlo zdát. Rozlišujeme tedy průmyslové laboratoře, které mohou mít i podobu obrovských hal, měřicí laboratoře, analytické laboratoře a laboratoře používané pro sociální výzkum. Všechny mají jedno společné - téměř všechny používají specializované oblečení.

.

Typy laboratoří

.

Proč téměř? Protože laboratoře, v nichž se provádí sociální výzkum, fungují na trochu jiných principech. Aby byl experiment na skupině úspěšný, lidé, kteří se ho účastní, často nemohou vědět, že se ho účastní. Mezi nimi často pracují inkognito výzkumníci, kteří mohou díky tomu, že splynou s davem, rychle a účinně ovlivnit průběh experimentu. Není těžké odhadnout, že sněhobílé zástěry by mohly značně ztížit provádění výzkumu v takových podmínkách.

Když už jsme se krátce zmínili o tom, jak se provádějí sociální experimenty, podívejme se také na práci v jiných laboratořích.

Začněme fyzikální laboratoří. Může mít velikost malé místnosti umístěné někde mezi univerzitními halami nebo obrovského výzkumného centra. Vše závisí na typu prováděného výzkumu. Fyzika je nesmírně rozsáhlá věda a často se kombinuje s dalšími obory, takže není možné v jednom odstavci vyjmenovat všechny úkoly, které fyzikové plní. Není však pochyb o tom, že mnozí z nich jsou vystaveni působení zdraví ohrožujících látek, takže laboratorní pláště a zástěry jsou u fyziků samozřejmostí. V tomto druhu zařízení se také běžně pracuje se všemi druhy motorů, generátorů nebo magnetů. Je důležité, aby oděv výzkumníka neelektrizoval a poskytoval relativní ochranu před elektřinou. V tomto případě se k zástěře a brýlím přidávají antistatické rukavice.

Situace je podobná i u biologických a chemických zařízení. Lze rozlišovat mezi syntetickými laboratořemi, kde se syntetizují chemické sloučeniny, analytickými laboratořemi, kde se provádějí analýzy související s daným oborem, nebo dokonce genetickými laboratořemi zabývajícími se výzkumem DNA. Právě v těchto laboratořích se pracuje s nebezpečnými látkami, nebezpečnými toxiny a žíravými kapalinami, které mohou poškodit oděv, nebo ještě hůře vniknout do kůže či očí. Proto se v chemických a biologických laboratořích běžně používají laboratorní pláště, obvykle v kombinaci s ochrannými brýlemi a rukavicemi. V jednotlivých případech jsou samozřejmě nutná další bezpečnostní opatření, například celotělové kombinézy.

.

Specializované oblečení se nosí také v lékařských laboratořích. Jedná se o zdaleka nejběžnější typ výzkumného zařízení. Tyto typy ordinací a laboratoří se nacházejí v každé nemocnici a v mnoha ambulancích. Nejčastěji se zde vyšetřují stěry všeho druhu a vzorky krve, moči a stolice. Je snadné pochopit, proč jsou zaměstnanci za těchto podmínek povinni nosit laboratorní pláště a jednorázové rukavice. Tyto vzorky mohou být nositeli potenciálně nebezpečných virů, bakterií a zárodků, které by se mohly náhodně dostat do těla výzkumníka. Proto v tomto typu zařízení závisí bezpečnost zaměstnanců na vhodně sterilních podmínkách.

Za zmínku stojí také průmyslové laboratoře, kde se provádí například aerodynamika letadel nebo crash testy automobilů. Ve většině případů jsou tato zařízení mnohem větší než například lékařské laboratoře a jejich zaměstnanci kromě zástěr často nosí i ochranné přilby, které chrání jejich hlavy před nárazy pro případ, že by se experiment vymkl kontrole.

.

Ochranný oděv - základní kámen laboratorní bezpečnosti

.

Při práci v laboratoři musí být zajištěna bezpečnost a sterilní podmínky. Laboratorní zástěry jsou povinnou součástí oděvu nejen pro všechny zaměstnance výzkumných zařízení a laboratoří, ale také pro studenty navštěvující laboratorní výuku. Ochranné oděvy se používají také v pitevnách nebo ve všech druzích odborných lékařských ordinací. Jednotlivé laboratoře či pracoviště mají vlastní předpisy, nicméně používání laboratorních plášťů a ochranných oděvů je shora nařízeno článkem 11 zákona o prevenci a boji proti infekcím a infekčním nemocem z roku 2008, jakož i nařízením ministra zdravotnictví ze dne 3. března 2004 o požadavcích, které musí splňovat lékařské diagnostické laboratoře, a nařízením ministra zdravotnictví ze dne 23. března 2006 o standardech kvality pro lékařské diagnostické a mikrobiologické laboratoře. Jak tedy vidíte, odborné oblečení je nezbytnou součástí vybavení každé laboratoře!

Přidat komentáře (0)

nahoru
Shop is in view mode
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium