Zdravotnický oděv - je povinný?

0
Zdravotnický oděv - je povinný?

Když přijdete do nemocnice, zdravotního střediska nebo lékárny, pravděpodobně neuvidíte personál oblečený jako hlavní hrdina seriálu Dr. House. Sportovní, ležérní oblečení není podle polských zákonů povoleno. A to z dobrého důvodu. Podmínkou je použití lékařského oděvu, který byl zajímavý již ve starověku. Faktem je, že v té době nebyla rozvinutá v takové míře jako dnes, ale přesto byla pro Řeky určitým vyznamenáním.

.

Několik slov o historii a použití lékařských oděvů...

.

Starovým Řekům jsme se věnovali proto, že jako jedni z mála věnovali zvláštní pozornost tomu, aby zdravotnický personál vizuálně vynikl. Podle tehdejších zákonů byli povinni se upravovat a dbát na čistotu. Proto nosili jiné oblečení než běžní občané. Tato zásada přetrvala dodnes, takže každý zdravotnický pracovník se musí odlišovat svým oděvem, a navíc jej barevně přizpůsobit vykonávané funkci. Tématu barev oděvů se věnujeme v tomto příspěvku: "Záleží na barvě lékařského oděvu?". Mezitím stojí za to probrat další využití oděvů.

.

Konceptem asepse - tedy péčí o sterilitu nástrojů a místností - se začalo zabývat až na konci 19. století. Chirurg Gustav Adolf Neuber, považovaný za otce aseptiky, zavedl řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti personálu i pacientů. Byla vypracována pravidla pro mytí rukou, čištění nástrojů, přípravu operačních sálů, ale také pro používání vhodného lékařského oděvu - rukavic, zástěr a obuvi, které měly zvýšit bezpečnost při operacích. Většina zavedených pravidel platí dodnes.

.

Máme tedy lékařské oděvy, které chrání lékaře a zdravotnický personál před rizikem infekce, otravy nebo zranění. Jedná se o oděvy se speciálními vlastnostmi, jejichž uvolnění do prodeje upravují právní normy.

Předpisy pro zdravotnické oděvy

.

Právním základem, který zohledňuje povinnost nosit zdravotní oděv, je článek 237 zákoníku práce. Ukládá zaměstnavateli povinnost bezplatně poskytnout zaměstnanci osobní ochranné pracovní prostředky, pokud práce ohrožuje jeho zdraví nebo život. Slovem "bezplatně" je myšleno vyplacení finančních prostředků zaměstnanci, které potřebuje na nákup vybraného oděvu, nebo jeho bezplatné poskytnutí.

Medicínské oblečení nemůže být neformální. Řídí se směrnicí EU o zdravotnických prostředcích (93/43/EHS) a musí splňovat nejnovější ochranné normy. Ty se liší podle toho, k čemu je oděv určen. Pokud se oděvy (především fleecové zástěry) používají na operačních sálech, musí poskytovat větší bezpečnost než pracovní oděvy, které nemají žádné normy ochrany shora dolů. V záznamu: "Na co se zaměřit při výběru zdravotnického oblečení?" Navrhujeme, z čeho by mělo být oblečení vyrobeno.

Kdo je povinen nosit zdravotnický oděv?

Jelikož jde o podstatu věci, mnoho zdravotníků se ptá, zda i oni musí chodit ve speciálních zástěrách. Jedná se o povinný oděv pro všechny, kteří pracují ve zdravotnictví, mimo jiné pro lékaře různých specializací, zdravotní sestry, zdravotníky, lékárníky. Zdravotnické oděvy se musí používat v soukromých i veřejných zařízeních. Rozdíl spočívá ve způsobu financování oděvů a stanovení tzv. dress code. Soukromé společnosti se mohou rozhodnout, jakou barvu nebo vzor zástěry budou zaměstnanci nosit.

Desítky lidí přicházejí do lékáren, klinik nebo nemocnic a kašlou, kýchají, plivou. To vše by mohlo zůstat na každodenním oblečení, které si bereme domů. Zdravotnické oděvy zajišťují bezpečnost. A pokud oblečení správně sedí, zaměstnanec by neměl pociťovat žádné nepohodlí. Kromě toho bude mít jednotné oblečení pozitivní dopad na mínění o instituci a samotní pacienti budou mít lepší vzpomínky na využívání služeb lékařů a specialistů.

Přidat komentáře (0)

nahoru
Shop is in view mode
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium